Σάββατο, 24 Αυγούστου, 2024

ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ – ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ 52-54

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ – 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ομάδα ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ που την φέρνει στην 5η θέση της βαθμολογίας της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα  αν και ξεκίνησε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο διαμορφώνοντας το σκορ στο 1-12, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 11-2 ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 12-14.

Με διαφορετικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, από τη μια οι γηπεδούχοι εύστοχοι στο μακρινό σουτ (ευστόχησαν σε 9 τρίποντα συνολικά) με πρωταγωνιστή τον Μπέζα 19π(5τρ.), και από την άλλη η ομάδα μας να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι παίρνοντας τα ριμπάουντ και ευστοχώντας σε προσπάθειες ή κερδίζοντας φάουλ εντός και κοντά στο ζωγραφιστό με πρωταγωνιστες τους Γκολομάζο, Σμύρη, Τσαμπά και Ζαβερδινό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ τελικά να παίρνει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.

Τα 10λεπτα: 12-14, 27-31, 41-41, 52-54.
Διαιτητές: Ντάγκας, Κληματάς.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ (Βαζούκης): Τσαντεκίδης, Βαζούκης 13(1), Λιάτσος, Κατσής 6(2), Τσούπης 5, Μπέζας 19(5), Γαλάνης 7(1), Λάγκαρης, Αδαμίδης 2, Δρίκος.

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Παπαμιχαήλ Απ.): Πανέτας, Τσίκος 6(1), Σμύρης Αλ. 10, Γκολομάζος 12, Παπαμιχαήλ Απ. 7, Ζαβερδινός 6, Τζουμανίκας, Σμύρης Χρ., Αντωνόπουλος 3, Τσαμπάς 8, Ρόβας 2.