4η νίκη για την ομάδα ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ
Β’ ΟΜΙΛΟΣ – 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 59-54

4η νίκη για την ομάδα στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, που μας φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με ευστοχία, πετυχαίνοντας τρία τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο πήραν διαφορά 9 πόντων. Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι, αφού βελτίωσε την περιφερειακή άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση με κύριο δημιουργό και εκτελεστή τον Απ. Παπαμιχαήλ, έκλεισε στο +2 το ημίχρονο (28-26). Στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Αντωνόπουλο και Σμύρη έχτισε διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +7π. Στο τελευταίο μέρος, η ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά η καλή άμυνα ήταν αυτή που τελικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας.

Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή εμφάνιση του 16χρονου Γιώργου Ρόβα για την ομάδα μας, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Θεοχάρους και Μάντζιος με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα 10λεπτα: 11-20, 28-26, 49-42, 59-54.
Διαιτητές: Μπιστιντζάνος Κ., Τσίγας Κ.

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Παπαμιχαήλ Απ.): Σακκάς, Τσίκος 3(1), Ρόβας 7, Σμύρης 10, Γκολομάζος 6, Παπαμιχαήλ Απ. 10, Ζαβερδινός 2, Τσαμπάς 4, Αντωνόπουλος 11, Παπαμιχαήλ Αλ. 4, Ζήκος 2, Κολώνας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Παπανικολάου Ν.): Βερβελιθάνος, Σπυρίκος 2, Κοτσώνης 3(1), Κουλουμπής 8(2), Θεοχάρους 16, Γιωτάκης 2, Συνοδινός 6(1), Μάντζιος 12(2), Καρκαντέλος, Παπαγγέλης, Μπιλανάκης 3(1), Μαρούγκας 2.